کلیدهای مجوز RouterOS

بررسی اجمالی

روترهای سخت‌افزاری MikroTik که RouterOS را اجرا می‌کنند با مجوز RouterOS از پیش نصب شده‌اند، اگر دستگاه مبتنی بر RouterOS خریداری کرده‌اید، نباید در مورد مجوز کاری انجام دهید.

برای سیستم‌های X86 (یعنی دستگاه‌های رایانه شخصی)، باید یک کلید مجوز دریافت کنید.

کلید مجوز بلوکی از نمادها است که باید از حساب mikrotik.com یا ایمیلی که دریافت کرده اید کپی شود و سپس می توان آن را در روتر جایگذاری کرد. می‌توانید کلید را در هر نقطه از ترمینال یا با کلیک کردن روی «جای‌گذاری کلید» در منوی مجوز Winbox جای‌گذاری کنید. برای اعمال کلید، راه اندازی مجدد مورد نیاز است.

طرح مجوز RouterOS بر اساس Software-ID / System-ID است که در آن:

 • RouterBOARD نرم افزار شناسه به رسانه ذخیره سازی (HDD، NAND) متصل است.
 • x86 software-id به MBR متصل است
 • شناسه سیستم CHR به MBR و UUID محدود شده است

قبل از خرید مجوز، توصیه می شود بررسی کنید که آیا شناسه نرم افزار در راه اندازی مجدد تغییر نمی کند یا خیر. (شناسه نرم افزار ممکن است در هارد دیسک معیوب، در هارددیسکی که از کنترلرهای RAID استفاده می شود اما به درستی پیکربندی نشده اند، تغییر کند.)

اطلاعات مجوز را می توان از کنسول سیستم CLI خواند:

				
					[admin@RB1100] > /system license print
  software-id: "43NU-NLT9"
     nlevel: 6
    features:
[admin@RB1100] >
				
			

یا از WinBox معادل ،  منوی WebFig .


سطوح مجوز

پس از نصب RouterOS در حالت آزمایشی اجرا می شود . شما 24 ساعت فرصت دارید تا برای Level1 (نمونه نمایشی رایگان) ثبت نام کنید یا مجوز سطح 4،5 یا 6 را خریداری کنید و یک کلید معتبر بچسبانید. 

سطح 3 فقط مجوز ایستگاه بی سیم (مشتری یا CPE) است. برای رایانه های شخصی x86، Level3 برای خرید به صورت جداگانه در دسترس نیست. 

سطح 2 یک مجوز انتقالی از قالب مجوز قدیمی (قبل از 2.8) بود. این مجوزها دیگر در دسترس نیستند، اگر این نوع مجوز را داشته باشید، کار می کند، اما برای ارتقای آن – باید یک مجوز جدید خریداری کنید.

تفاوت بین سطوح مجوز در جدول زیر نشان داده شده است.

شماره سطح0 (حالت آزمایشی)1 (نسخه نمایشی رایگان)3 (WISP CPE)4 (WISP)5 (WISP)6 (کنترل کننده)
قیمتبدون کلیدثبت نام لازم استبرای فروش نیست45 دلار95 دلار250 دلار
حالت AP بی سیم (PtMP)آزمایشی 24 ساعتهنهآرهآرهآره
تونل های PPPoEآزمایشی 24 ساعته1200200500نامحدود
تونل های PPTPآزمایشی 24 ساعته1200200500نامحدود
تونل های L2TPآزمایشی 24 ساعته1200200500نامحدود
تونل های OVPNآزمایشی 24 ساعته1200200نامحدودنامحدود
تونل های EoIPآزمایشی 24 ساعته1نامحدودنامحدودنامحدودنامحدود
رابط های VLANآزمایشی 24 ساعته1نامحدودنامحدودنامحدودنامحدود
قوانین صفآزمایشی 24 ساعته1نامحدودنامحدودنامحدودنامحدود
کاربران فعال HotSpotآزمایشی 24 ساعته11200500نامحدود
جلسات فعال مدیر کاربرآزمایشی 24 ساعته1102050نامحدود
رابط های پیوندآزمایشی 24 ساعته1نامحدودنامحدودنامحدودنامحدود

همه مجوزها:

 • هرگز منقضی نمی شود (روتر در حال اجرا و دارای مجوز می تواند به طور نامحدود استفاده شود)
 • می تواند از تعداد نامحدودی از رابط ها استفاده کند
 • هر کدام برای یک نصب هستند
 • ارتقاء نرم افزار نامحدود را ارائه می دهد

سطوح مجوز CHR

سطوح مجوزی که تاکنون توضیح داده شده است برای مسیریاب های میزبان ابری (CHR) اعمال نمی شود. CHR یک نسخه RouterOS است که برای اجرا به عنوان یک ماشین مجازی در نظر گرفته شده است. دارای 4 سطح مجوز و همچنین آزمایشی است که می توانید هر یک از سطوح مجوز پولی را به مدت 60 روز آزمایش کنید.

مجوز آزمایشی رایگان 60 روزه برای تمام سطوح مجوز پولی موجود است. برای دریافت مجوز آزمایشی رایگان، باید یک حساب کاربری در MikroTik.com داشته باشید زیرا تمام مدیریت مجوز در آنجا انجام می شود.  

Perpetual یک مجوز مادام العمر است (یک بار بخرید، برای همیشه استفاده کنید). امکان انتقال مجوز دائمی به نمونه دیگری از CHR وجود دارد. یک نمونه در حال اجرا CHR زمانی را نشان می دهد که باید به سرور حساب دسترسی داشته باشد تا مجوز خود را تمدید کند. اگر نمونه CHR نتواند مجوز را تمدید کند، طوری رفتار می کند که گویی دوره آزمایشی تمام شده است و اجازه ارتقای RouterOS به نسخه جدیدتر را نمی دهد.

پس از صدور مجوز یک سیستم آزمایشی در حال اجرا، باید دستور را از CHR به صورت دستی اجرا کنید تا آن را فعال کنید. در غیر این صورت سیستم متوجه نخواهد شد که شما آن را در حساب خود مجوز داده اید. اگر این کار را قبل از زمان مهلت سیستم انجام ندهید، دوره آزمایشی به پایان می رسد و شما باید یک نصب کامل CHR را انجام دهید، درخواست آزمایشی جدید کنید و سپس با مجوزی که دریافت کرده اید مجوز آن را دریافت کنید.   /system license renew

مجوزمحدودیت سرعتقیمتشرح
رایگان1 مگابیترایگانسطح مجوز رایگان به CHR اجازه می دهد تا به طور نامحدود اجرا شود. این به 1 مگابیت در ثانیه آپلود در هر رابط محدود است. بقیه ویژگی های ارائه شده توسط CHR بدون محدودیت در دسترس هستند. برای استفاده از این، تنها کاری که باید انجام دهید این است که فایل تصویر دیسک را از صفحه دانلود ما دانلود کرده و یک مهمان مجازی ایجاد کنید.
P11 گیگابیت45 دلارسطح مجوز P1 (همیشگی-1) به CHR اجازه می دهد تا به طور نامحدود اجرا شود. این به 1 گیگابیت در ثانیه آپلود در هر رابط محدود است. بقیه ویژگی های ارائه شده توسط CHR بدون محدودیت در دسترس هستند. امکان ارتقاء p1 به p10 یا p-unlimited پس از خرید ارتقاء، مجوز قبلی برای استفاده بعدی در حساب شما در دسترس خواهد بود.
P1010 گیگابیت95 دلارسطح مجوز P10 (همیشگی-10) به CHR اجازه می دهد تا به طور نامحدود اجرا شود. این به 10 گیگابیت در ثانیه آپلود در هر رابط محدود است. بقیه ویژگی های ارائه شده توسط CHR بدون محدودیت در دسترس هستند. امکان ارتقاء p10 به p-unlimited پس از خرید ارتقاء، مجوز قبلی برای استفاده بعدی در حساب شما در دسترس خواهد بود.
P-نامحدودنامحدود

250 دلار

سطح مجوز p-unlimited (همیشگی-نامحدود) به CHR اجازه می دهد تا به طور نامحدود اجرا شود. این بالاترین سطح مجوز است و هیچ محدودیت اجباری ندارد.
آزمایشی 60 روزه رایگان

علاوه بر نصب رایگان محدود، می‌توانید سرعت افزایش یافته مجوزهای P1/P10/PU را با 60 آزمایشی نیز آزمایش کنید.

شما باید یک حساب کاربری ثبت شده در MikroTik.com داشته باشید . سپس می توانید سطح مجوز مورد نظر را برای آزمایشی از روتر خود درخواست کنید که شناسه روتر شما را به حساب شما اختصاص می دهد و امکان خرید مجوز از حساب شما را فراهم می کند. همه معادل های مجوز پولی برای آزمایش در دسترس هستند. یک دوره آزمایشی 60 روز را دریافت کنید، پس از گذشت این زمان، منوی مجوز شما شروع به نمایش “Limited upgrades” می کند، به این معنی که RouterOS دیگر قابل ارتقا نیست.

توجه داشته باشید که اگر قصد خرید مجوز انتخابی را دارید، باید قبل از پایان دوره آزمایشی 60 روزه این کار را انجام دهید. اگر دوره آزمایشی شما به پایان رسیده باشد و در عرض 2 ماه خریدی انجام نشود، دستگاه دیگر در حساب MikroTik شما ظاهر نمی شود. برای خرید در بازه زمانی لازم، باید یک نصب CHR جدید انجام دهید.

برای درخواست مجوز آزمایشی، باید دستور ” /system license renew” را از خط فرمان دستگاه CHR اجرا کنید. نام کاربری و رمز عبور اکانت mikrotik.com از شما خواسته می شود .

 

هشدار:  اگر قصد دارید از چندین سیستم مجازی از یک نوع استفاده کنید، ممکن است دستگاه بعدی همان SystemID دستگاه اصلی را داشته باشد. این ممکن است در برخی از ارائه دهندگان ابری مانند Linode رخ دهد. برای جلوگیری از این امر، پس از اولین بوت، دستور ” /system license generate-new-id” را قبل از درخواست مجوز آزمایشی اجرا کنید. توجه داشته باشید که این ویژگی باید فقط زمانی استفاده شود که CHR در نوع رایگان مجوز RouterOS در حال اجرا است. اگر قبلاً مجوز پولی یا آزمایشی دریافت کرده اید، از ویژگی بازسازی استفاده نکنید زیرا دیگر نمی توانید کلید فعلی خود را به روز کنید.

برای استفاده از چندین ماشین مجازی، تصویر دیسک را از صفحه وب ما دانلود کنید، و هر تعداد که به ماشین های مجازی نیاز دارید، کپی کنید. سپس از هر تصویر دیسک مجازی یک سیستم ماشین مجازی جدید بسازید.

قبل از اجرا یا ثبت فایل دانلود شده، حتماً از تصویر دیسک کپی تهیه کنید.


کلید جایگزین

این یک کلید ویژه است که توسط تیم پشتیبانی MikroTik در صورت از دست دادن تصادفی مجوز در یک نمونه x86 که RouterOS را اجرا می کند صادر می کند و کارمند پشتیبانی Mikrotik تصمیم می گیرد که مستقیماً تقصیر شما نیست. قیمت آن 10 دلار است و دارای همان ویژگی های کلیدی است که شما گم کرده اید.

توجه داشته باشید که قبل از صدور چنین کلیدی، پشتیبانی میکروتیک می تواند از شما بخواهد که ثابت کنید درایو قدیمی از کار افتاده است، در برخی موارد این به معنای ارسال درایو مرده برای ما است.

درخواست تعویض کلید

1)  به مدیریت حساب کاربری خود در mikrotik.com بروید و ” فرم تماس با پشتیبانی ” را پر کنید یا یک ایمیل مستقیم به [email protected] ارسال کنید.

 • لطفاً اطلاعات دقیقی در مورد چرایی نیاز به تعویض کلید ارائه دهید

2)  اطلاعات مورد نیاز را به بخش پشتیبانی MikroTik ارسال کنید.

3)  پس از اینکه کارکنان پشتیبانی تأیید کردند که کلید جایگزین به حساب شما اضافه شده است، حساب خود را دوباره بررسی کنید. بخش “ساخت کلید از کلید جایگزین” را انتخاب کنید

4)  سطح مجوز مناسبی را که می خواهید جایگزینی را در آن انجام دهید، انتخاب کنید

5)  “نرم افزار-ID” جدید را وارد کنید

6)  با فشار دادن “افزودن جایگزین مجوز به سبد خرید” به پرداخت ادامه دهید و پرداخت را تمام کنید

7)  یک ایمیل حاوی مجوز جدید به پروفایل شما ارسال می شود.

 • همچنین می‌توانید کلید تازه ایجاد شده را در بخش «جستجو و مشاهده همه کلیدها» در زیر پوشه «خریداری شده YYYY» پیدا کنید، جایی که «YYYY» سال جاری است.

ممکن است به ازای هر کلید اصلی فقط یک کلید جایگزین صادر کنیم، استفاده از روش تعویض کلید دو بار برای یک کلید امکان پذیر نخواهد بود. در مواردی مانند این کلید جدید برای این دستگاه RouterOS باید خریداری شود.


اخذ مجوزها و کار با آنها

از کجا می توانم یک کلید مجوز RouterOS بخرم؟

دستگاه های MikroTik با مجوز از قبل نصب شده اند و نیازی به خرید نیست.

برای دریافت مجوز سطح بالاتر یا دریافت مجوز برای نصب رایانه x86، باید یک حساب کاربری در صفحه وب ما ثبت کنید و در آنجا از گزینه «خرید کلید مجوز RouterOS» استفاده کنید. 

اگر کلیدم را از جای دیگری خریداری کرده باشم

شما باید با شرکتی که مجوز را به شما فروخته تماس بگیرید، آنها پشتیبانی را ارائه می دهند.

اگر مجوزی داشته باشم و بخواهم آن را در حساب دیگری قرار دهم؟

با کمک فولدرهای مجازی می توانید به کلیدها دسترسی داشته باشید 

تنها نوع مجوزی که می تواند به حساب دیگری منتقل شود، یک کلید پیش پرداخت است که خریداری شده یا از MUM گرفته شده است. کلیدهای پیش پرداختی که به عنوان هدیه از آموزش دریافت شده اند قابل انتقال نیستند.
برای انتقال کلید پیش‌پرداخت خریداری‌شده، به «انتقال کلیدهای پیش‌پرداخت» در بخش «کلیدهای ROUTEROS» در حساب MikroTik خود بروید.

اگر مجوز دستگاهم را گم کرده باشم؟

اگر به دلایلی مجوز روتر خود را از دست داده اید، روتر را به آخرین نسخه RouterOS موجود ارتقا دهید و از “Request License Key” در حساب mikrotik.com خود استفاده کنید. هنگام درخواست مجوز از Soft ID و شماره سریال موجود در منوی System/License در RouterOS استفاده کنید. در صورت کار نکردن ویژگی درخواست ، مجوز دریافتی را اعمال کنید یا با [email protected] تماس بگیرید.

اگر مجوز به دلیل تعمیرات از بین رفت و از طریق توزیع کننده تحت گارانتی انجام نشد، باید مجوز RouterOS جدید را با قیمت کامل خریداری کنید!


با استفاده از مجوز

آیا می توانم درایو را فرمت یا دوباره فلش کنم؟

فرمت کردن و تصویربرداری مجدد از درایو با ابزارهای غیر میکروتیک (مانند DD و Fdisk) مجوز شما را از بین می برد! بسیار مراقب باشید و قبل از انجام این کار با پشتیبانی میکروتیک تماس بگیرید. توصیه نمی شود، زیرا پشتیبانی MikroTik ممکن است درخواست شما را برای مجوز جایگزینی رد کند. برای این استفاده، MikroTik ابزارهای Netinstall یا CD-Install را ارائه کرده است که به صورت رایگان از صفحه دانلود ما در دسترس هستند.

روی چند کامپیوتر می توانم از مجوز استفاده کنم؟

در عین حال، مجوز RouterOS فقط در یک سیستم قابل استفاده است. مجوز به HDD نصب شده است، اما شما می توانید HDD را به سیستم کامپیوتری دیگری منتقل کنید. شما نمی توانید مجوز را به هارد دیسک دیگری منتقل کنید، همچنین نمی توانید HDD را با مجوز RouterOS فرمت یا بازنویسی کنید. از درایو پاک می شود و باید یک درایو جدید تهیه کنید. اگر به طور تصادفی مجوز خود را حذف کردید، برای راهنمایی با تیم پشتیبانی تماس بگیرید.

آیا می توانم به طور موقت از HDD برای چیز دیگری غیر از RouterOS استفاده کنم؟

همانطور که در بالا گفته شد، خیر.

آیا می توانم مجوز را به هارد دیسک دیگری منتقل کنم؟

اگر درایو HDD فعلی شما از بین رفته است، یا دیگر نمی توان از آن استفاده کرد، می توان مجوز را به هارد دیسک دیگری منتقل کرد. شما باید یک کلید جایگزین درخواست کنید (به زیر مراجعه کنید) که 10 دلار هزینه دارد

آیا باید کل کلید را در روتر تایپ کنم؟

نه، به سادگی آن را کپی کرده و در منوی System –> License ، پیست کنید.  

آیا می توانم سیستم عامل دیگری را روی درایو خود نصب کنم و بعداً RouterOS را دوباره نصب کنم؟

خیر، زیرا اگر از ابزارهای قالب بندی، پارتیشن بندی یا ابزارهایی استفاده می کنید که کاری با MBR انجام می دهند، مجوز را از دست خواهید داد و باید یک لایسنس جدید بسازید. این فرآیند رایگان نیست (کلید جایگزینی را در بالا ببینید)

من RouterBOARD خود را گم کردم، آیا می توانید مجوز استفاده در سیستم دیگری را به من بدهید؟

سخت افزار MikroTik با مجوز تعبیه شده ارائه می شود. شما به هیچ وجه نمی توانید این مجوز را به یک سیستم جدید منتقل کنید، این شامل هرگونه ارتقای اعمال شده روی روتر MikroTik در حالی است که هنوز کار می کند.

مجوزهای خریداری شده از فروشندگان

کلیدهایی که از سایر فروشندگان و فروشندگان خریداری می کنید در حساب شما نیستند. حساب mikrotik.com شما فقط حاوی مجوزهایی است که مستقیماً از MikroTik خریداری شده اند. با این حال، می‌توانید از پیوند «کلید درخواست» در حساب خود استفاده کنید تا کلید را به عنوان مرجع یا برای برخی ارتقاها (در صورت وجود) وارد حساب خود کنید.

من از نرم افزار استفاده نمی کنم، آیا می توانید مجوز من را فسخ کنید؟

مجوزها کلیدهای مستقل هستند و MikroTik هیچ کنترل از راه دور بر روی دستگاه های شما ندارد. بنابراین، ما نمی توانیم تأیید کنیم که آیا شما از مجوز خود استفاده می کنید یا خیر. به همین دلیل است که MikroTik نمی تواند مجوزهای صادر شده را فسخ کند.