ارتقا به v7

ارتقا به v7

معرفی

این سند مراحل توصیه شده برای ارتقاء RouterOS به نسخه اصلی نسخه 7 و اخطارهای احتمالی هنگام انجام این کار را شرح می دهد. 

ارتقاء از نسخه 6 به نسخه 7 دقیقاً به همان شیوه انجام می شود، مانند ارتقاء در نسخه های نسخه 6. لطفاً راهنمای ارتقا را برای جزئیات بیشتر دنبال کنید. اگر در حال حاضر از RouterOS نسخه 6 یا بالاتر استفاده می کنید، ابتدا پیشنهاد می کنیم به آخرین نسخه پایدار یا طولانی مدت نسخه 6 (در حال حاضر 6.49.8 طولانی مدت و پایدار) ارتقا دهید.

در اکثر تنظیمات RouterOS که با نسخه‌های v6 فوق به خوبی اجرا می‌شوند، هیچ مرحله اضافی لازم نیست. ارتقاء به v7 به طور خودکار پیکربندی را تبدیل می کند و دستگاه شما فوراً کار می کند.

توجه: ما اجرای v7 را روی  سخت افزارهایی که حداقل 64 مگابایت رم ندارند توصیه نمی کنیم .

سازگاری با لیست ویژگی ها

همانطور که قبلاً گفته شد، تقریباً تمام سیستم‌های RouterOS می‌توانند از عملکرد «بررسی برای به‌روزرسانی» استفاده کرده و با چند کلیک به نسخه 7 ارتقا دهند، اما برخی از ویژگی‌ها وجود دارد که ممکن است مراحل اضافی لازم باشد:

ویژگیوضعیت
CAPsMANخوب
رابط هاخوب

بي سيم

خوب
پل / سوئیچینگخوب
تونل ها / PPPخوب
IPv6

خوب

BGP

خوب، اما توجه لازم است  *

OSPFخوب ولی توجه لازمه **
MPLSخوب ولی توجه لازمه ***

فیلترهای مسیریابی

خوب ولی توجه لازمه ****

PIM-SM

یادداشت ها را ببینید

پروکسی IGMP

خوب
ابزارخوب

صف ها

خوب

دیواره آتشخوب
هات اسپاتخوب
مسیریابی استاتیکخوب
مدیر کاربریادداشت ها را ببینید

یادداشت

ارتقاء پیکربندی پروتکل مسیریابی فقط یک بار راه اندازی می شود. این به این معنی است که اگر روتر به ROSv6 تنزل داده شود، پیکربندی اصلاح شده و روتر به ROSv7 ارتقا یابد، آنگاه پیکربندی به دست آمده همان پیکربندی است که قبل از تنزل وجود داشته است. برای شروع مجدد تبدیل پیکربندی v6، نسخه پشتیبان ROSv6 را با گزینه بارگیری کنید force-v6-to-v7-configuration-upgrade=yes

BGP

 

همه پیکربندی های شناخته شده از 6.x به 7.x با موفقیت ارتقا خواهند یافت. اما به خاطر داشته باشید که یک طراحی مجدد کامل در پیکربندی وجود دارد. v7 پیاده سازی BGP با connection، template و sessionمنوها را فراهم می کند.

Templateشامل تمام گزینه های پیکربندی مربوط به پروتکل BGP است. می توان از آن به عنوان یک الگو برای همتایان پویا استفاده کرد و پیکربندی مشابهی را برای گروهی از همتایان اعمال کرد. بسیاری از پارامترها شبیه به اجرای قبلی هستند به جز اینکه برخی از آنها در بخش خروجی و ورودی گروه بندی می شوند و پیکربندی را خواناتر می کند و درک اینکه آیا این گزینه در ورودی یا خروجی اعمال می شود، آسان تر است.

connectionحداقل مجموعه پارامترهای BGP عبارتند از remote.address, و اتصال و پارامترهای گوش دادن مشخص می کند که آیا همتایان سعی در اتصال و گوش دادن به یک آدرس راه دور دارند یا فقط متصل می شوند یا فقط گوش می دهند . ممکن است در تنظیماتی که همتا از همتا استفاده می کند، اتصال چند جهشی نیز باید پیکربندی شود. نقش Peer اکنون یک پارامتر اجباری است، برای تنظیمات اولیه، فقط می توانید از ibgp، ebgp استفاده کنید.template, connectlisten local.role
local.address

اکنون می توانید وضعیت همه همتایان متصل و قطع شده را از /routing bgp sessionمنو نظارت کنید.
سایر اطلاعات عالی اشکال زدایی در تمام فرآیندهای مسیریابی را می توان از /routing statsمنو نظارت کرد.

شبکه ها به لیست آدرس فایروال اضافه می شوند و در connectionپیکربندی BGP ارجاع داده می شوند.

OSPF

 

همه پیکربندی های شناخته شده از 6.x به 7.x با موفقیت ارتقا خواهند یافت.
OSPFv2 و OSPFv3 اکنون در یک منو ادغام شده اند /routing ospf. در حال حاضر هیچ نمونه و منطقه پیش‌فرضی وجود ندارد. برای راه اندازی OSPF باید یک نمونه ایجاد کنید و سپس ناحیه ای را به نمونه اضافه کنید.

RouterOSv7 از الگوها برای تطبیق رابط با الگو و اعمال پیکربندی از الگوی منطبق استفاده می کند. منوهای OSPF interfaceو neighborشامل ورودی های فقط خواندنی برای نظارت بر وضعیت است.

MPLS

 

تنظیمات MPLS را با احتیاط ارتقا دهید و مطمئن شوید که قبل از ارتقا از پیکربندی نسخه پشتیبان تهیه کرده اید.

فیلترهای مسیریابی

 

همه گزینه های پشتیبانی شده بدون هیچ مشکلی ارتقا می یابند، در مورد گزینه پشتیبانی نشده – یک ورودی خالی ایجاد می شود. پیکربندی فیلتر مسیریابی به پیکربندی شبیه به اسکریپت تغییر یافته است. 

این قانون اکنون می‌تواند دستور “if .. then” را برای تنظیم پارامترها یا اعمال اعمال بر اساس شرایط دستور “if” داشته باشد.

چندین قانون بدون عمل در یک قانون انباشته شده و به ترتیب مانند یک فایروال اجرا می شوند، دلیل آن این است که ترتیب پارامترهای “set” مهم است و نوشتن یک “مجموعه” در هر خط، امکان درک آسان تر از بالا به پایین را فراهم می کند. چه اقداماتی اعمال شد

نمونه‌های بیشتر فیلتر مسیریابی RouterOSv7 اینجا هستند .

PIM-SM

 

ارتقاء RouterOS به نسخه 7 پیکربندی مربوط به PIM را حفظ نخواهد کرد. پس از ارتقاء، پیکربندی مسیریابی چندپخشی در زیر /routing/pimsmمنو در دسترس خواهد بود و بسته اضافی “چندپست” دیگر مورد نیاز نیست. اطلاعات بیشتر در اینجا موجود است .

مدیر کاربر

 

RouterOSv7 اجرای جدید و بازطراحی شده User Manager را ارائه می دهد، پیکربندی اکنون در RouterOS WinBox و کنسول یکپارچه شده است (رابط پیکربندی مدیریت وب در دسترس نیست)، اطلاعات بیشتر در اینجا موجود است . انتقال مستقیم از مدیر کاربر قدیمی امکان پذیر نیست، امکان انتقال پایگاه داده قدیمی از آن وجود دارد، /user-manager/database/migrate-legacy-dbبا این حال، ممکن است ایده خوبی باشد که پیکربندی را از ابتدا شروع کنید.

ویژگی های جدید

هسته جدید در RouterOSv7 پیاده سازی شده است که منجر به تغییرات عملکرد به دلیل کش مسیر می شود، همچنین برخی از وظایف ممکن است به استفاده از CPU و RAM بالاتر برای فرآیندهای مختلف نیاز داشته باشند.

 • اجرای کاملاً جدید سرویس گیرنده و سرور NTP
 • بسته های فردی ادغام شده، فقط بسته نرم افزاری، و چند بسته اضافی باقی مانده است (قطع پشتیبانی از بسته های LCD و KVM)
 • سبک جدید رابط خط فرمان (CLI) (دستورات RouterOS v6 هنوز پشتیبانی می شوند)
 • پشتیبانی از تولید گواهی Let’s Encrypt
 • پشتیبانی از REST API
 • پشتیبانی از حالت بوت UEFI در x86
 • پشتیبانی از CHR FastPath برای درایورهای “vmxnet3” و “virtio-net”.
 • پشتیبانی از صف های نوع “کیک” و “FQ_Codel”.
 • پشتیبانی از IPv6 NAT
 • پشتیبانی از شتاب سخت افزاری لایه 3 در تمام دستگاه های CRS3xx
 • پشتیبانی از درایور MBIM با پشتیبانی از عملکرد پایه برای همه مودم های دارای حالت MBIM
 • پشتیبانی از MLAG در دستگاه های CRS3xx
 • پشتیبانی از گروه بندی VRRP و همگام سازی داده های ردیابی اتصال بین گره ها
 • پشتیبانی از شبکه محلی مجازی توسعه پذیر (VXLAN)
 • پشتیبانی از L2TPv3
 • پشتیبانی از پروتکل انتقال OpenVPN UDP
 • پشتیبانی از WireGuard
 • پشتیبانی از فیلترینگ VLAN بارگذاری شده سخت افزاری روی سوئیچ های RTL8367 (RB4011, RB100AHx4) و MT7621 (hEX, hEX S, RBM33G)
 • پشتیبانی از ZeroTier در دستگاه های ARM و ARM64
 • بسته بی سیم جایگزین کاملاً جدید “wifiwave2” با پشتیبانی از قاب مدیریت 802.11ac Wave2، WPA3 و 802.11w (نیاز به پردازنده ARM و 256 مگابایت رم)
 • پشتیبانی از فیلترینگ VLAN بارگذاری شده سخت افزاری روی سوئیچ های RTL8367 (RB4011, RB100AHx4) و MT7621 (hEX, hEX S, RBM33G)
 • پشتیبانی از مقیاس فرکانس CPU برای دستگاه های x86

پشتیبانی کاهش یافت

در RouterOS v7 پشتیبانی از موارد زیر حذف شده است:

 • بسته ال سی دی
 • پکیج KVM